Sunuş


Değerli Okuyucular,

 

2008 yılından bu yana kesintisiz olarak yayın hayatını sürdüren Sanat ve Tasarım Dergisi’nin Aralık 2017 sayısını sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

 

Bu sayımızda da birbirinden kıymetli makalelerle okuyucu ile buluşmaktayız. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak titizlikle çıkartmakta olduğumuz Sanat ve Tasarım dergisine Akademisyen ve Sanatçıların göndermiş oldukları makaleleri, neredeyse dizginin son gününe kadar hızlı bir şekilde değerlendirmeye alarak uygun bulunanların yayınlanabilmesi için büyük bir gayretle çalışmaktayız. Buna rağmen dergimize gösterilen yoğun ilgiden dolayı sayılarımızı zamanında yetiştirebilmek için bundan sonraki sayılarda makale gönderimine ilişkin tarihleri sınırlamak ihtiyacı doğmuştur. Dergimizin Haziran sayısı için makale gönderme tarihi en son 15 Nisan, Aralık sayısı için ise en son 15 Ekim olarak belirlenmiştir. Yıl boyunca makalelerinizi gönderebileceğiniz dergimizde bu tarihlerden sonra gönderilecek makaleler bir sonraki sayıda değerlendirilecektir. Bu hususu dikkatinize sunarken, bu vesile ile öncelikle dergimize göstermiş oldukları teveccühten dolayı yazarlarımıza ve makalelerin yayına hazırlanma sürecinde bizlere destek olan hakemlerimize teşekkür ederiz.

 

Dergimiz, sanat ve tasarım alanına yönelik makalelerin yanı sıra; sanat tarihi, sanat felsefesi, sanat sosyolojisi gibi alanlarda yazılmış makalelerin, edebiyattan müziğe, resimden mimariye kadar genişleyen sanatın bütün alanlarındaki akademik çalışmaların takip edilebileceği seçkin bir yayın olarak okuyucu ile buluşmaya devam edecektir.

 

Yayın hayatını "e-dergi" formatında devam ettiren dergimize DergiPark Açık Dergi Sistemi üzerinden ulaşılabilir.


Saygılarımızla,


Doç. Dr. Fulya Bayraktar
EditörDeğerli Okuyucular,

Makale başvurularınızı DergiPark Açık Dergi Sistemi üzerinden sağlanan erişim ve kullanım hizmeti ile aşağıdaki web sayfasından yapabilirsiniz:

http://dergipark.gov.tr/sanatvetasarim
 
20. Sayı Makale Başlıkları

İnci Basa / “Viyana Müzeler Avlusu: Serbest Zaman Bedenleri ve Kamusal Mekân”

Cumhur Coşkun / “Bir Sergileme Yöntemi Olarak Artırılmış Gerçeklik”

Nazanin Davari / “İran Resim Sanatında Kaligrafik Eğilimler”

Yalçın Demirkıran / “19. Yüzyıl Erken Modern Kent Karakteri Olarak Charles Baudelaire’in Flaneur Kavramı’nın Yeni Medya’daki İzdüşümü”

Fırat Engin / “Çağdaş Sanatta Yeni Bir Atölye Modeli Olarak Saha Çalışması”

Murat Eroğlu, Ali Akın Akyol / “Antik Yapı Malzemesi Olarak Tuğla ve Kiremit: Boğsak Adası Bizans Yerleşimi Örneklemi”

Yunus Kaya / “Güncel Sanatta Yeni Bir Yaklaşım “Melezlik”

Fatih Kurtçu / “Üç Boyutlu Kinetik Tipografi”

Kurtuluş Özgen / “Öncü Bir Deneme Film Çalışması: İstanbul Hatırası Belgeseli”

Samed Sakman / “Arayüz Tasarımları İçin Prototip Kullanımı”

Fatma Sezin Doğruer, Yaşar Selçuk Şener / “Efes Müzesi’nin Mekânsal ve Yapısal Özelliklerinin Önleyici Koruma Açısından İncelenmesi”

Dilek Şener / “Gencay ve Doğanın Sıfır Noktası”

Hatice Tozun / “Özel Bir Koleksiyona Ait Metal İşlemeli Örtülerde Oluşan Bozulmaların Tespiti Ve Belgelenmesi”

Gözde Uzgidim, Ali Akın Akyol / “Prof. Ülker Muncuk Müzesinde Bulunan Örtülerde Belgeleme Çalışmaları ve Boyarmadde Analizleri”

Selvin Yeşilay, Ufuk Akbey / “Cam Dekorasyonunda Alternatif Bir Malzeme Olarak Uçucu Kül Kullanımının Araştırılması”

Mithat Yılmaz, Sümeyye Özbek / “Penguin Books, Yapı Kredi Yayınları ve İş Bankası Kültür Yayınları’nın Reklam Kampanyaları Üzerine Bir İnceleme”
Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gölbaşı Yerleşkesi Gölbaşı Ankara Tel: (312) 425 76 75 Faks : (312) 425 34 10 E-posta:[email protected]
Tasarım: Doç. Özden Pektaş Turgut
- Uygulama: Arş. Gör. Zeynep Pehlivan